четвер , 15.04.2021

10 цікавих фактів про місто Тлумач

Невеличке містечко на Прикарпатті незаслужено обділене туристами. Попри всю, на перший погляд, буденність, тут є багато цікавинок.

Тлумач

Аби це підтвердити, читайте факти, наведені нижче:

 1. Оригінальна назва. Слово «Тлумач» почали використовувати лише з 1939-го року. До цього місто називали Товмач (автентично по-українськи). Ймовірно, на зміну вплинула річка, що протікає поселенням. Проте цей факт не підтверджений.
 2. Значно старше, ніж здається. Перші писемні згадки про місто датуються 1213-м роком. Власне його вважають періодом заснування. Проте перші поселення на цих територіях з’явилися значно раніше. Якщо вірити розкопкам, люди тут жили ще у часи бронзової доби.
 3. Легенда про заснування. Немає достеменно підтверджених фактів виникнення міста Товмач. Є лише легенда. Згідно з нею, свого часу Ярослав Осмомисл заснував поселення товмачів (перекладачів). Разом з ними він поселив княжих людей, які несли своєрідну митну службу. Товмачі (польською – тлумачі) оформляли документи, видавали грамоти, вели переговори тощо.
 4. Князі Романовичі. Місто дотичне до великого керівного роду. Так, у першій писемній згадці йдеться битву війська Романовичів з невірним боярином Вітовичем Володиславичем поблизу Товмача та прийняття у місті монашого чину княгинею.
 5. Гучні гуляння. Після здобуття Магдебурзького права у 1448-му місто перетворилося на своєрідний розважальний центр. Так, тут щотижня проводили малі ярмарки, а раз на рік – великі гуляння. Дійства були таких масштабів, що сюди навіть приїжджали князі польські та литовські.
 6. Повстанська столиця. Восени 1648-го Товмач перетворили на опорний пункт повстанців під проводом Яреми Поповича. Свавілля та чисельні битви призвели лише до руйнації міста та суттєвого зменшення кількості мешканців. Відбудовували Тлумач понад століття.
 7. Поляки на заробітки. Так-так, були часи – 1800-1850-ті – коли саме з Польщі приїжджали до Тлумача на заробітки. Тут працювали на полі (збирали картоплю 1016 наймитів) та на цукровому заводі (понад 800 людей).
 8. Єврейське містечко. У ХІХ-ХХ століттях до Товмача масово переїжджали євреї. Так, у різні роки вони становили від 39% до 51% усіх мешканців (і це при тому, що частина жителів були етнічні поляки, румуни).
 9. Місто пам’ятників. Саме так сьогодні неофіційно називають Тлумач. І це не дивно, адже скульптур, постаментів, погрудь і не тільки тут понад три десятки. А зважаючи на невелику площу районного центру, таке скупчення і справді грандіозне.
 10. Культурні та історичні осередки. Зараз у місті діють кілька музеїв. Частково або повністю збереглися сакральні споруди та будівлі минулих століть. Більшість з них можна побачити безкоштовно.

Підготувала Христина СЛОТА

Читайте також:
10 цікавих фактів про Рогатин: батьківщина Роксолани й не тільки

Один коментар

 1. Церкву побачите на північний захід від центру села, біля лівого берега річки Тлумач, біля роздоріжжя і забудови. Видовжена хрещата в плані одноверха споруда з прибудованою ризницею при південній стіні бабинця. По останньому ремонті виглядає як новозведена, адже стіни надопасання ошалювали фальшбрусом, вікна замінили пластиковими, баню церкви і маківки оббили булатом. На південній стіні підопасання нави повісили велике полотно на тему Введення. Відремонтована дерев’яна двоярусна дзвіниця стоїть з південного заходу від церкви. Вперше про церкву в тоді ще містечку Нижнів згадано в другій половині XVI ст. Збережена сьогодні дерев’яна церква збудована у 1755 році. Була парафіяльною. Розбудована в другій половині ХІХ ст. Зовні ремонтована, ймовірно, на початку 2010-х років. Належить до пам’яток архітектури місцевого значення. Церквою користується громада УГКЦ.

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*