Невеличке містечко на Прикарпатті незаслужено обділене туристами. Попри всю, на перший погляд, буденність, тут є багато цікавинок.
Аби це підтвердити, читайте факти, наведені нижче:
- Оригінальна назва. Слово «Тлумач» почали використовувати лише з 1939-го року. До цього місто називали Товмач (автентично по-українськи). Ймовірно, на зміну вплинула річка, що протікає поселенням. Проте цей факт не підтверджений.
- Значно старше, ніж здається. Перші писемні згадки про місто датуються 1213-м роком. Власне його вважають періодом заснування. Проте перші поселення на цих територіях з’явилися значно раніше. Якщо вірити розкопкам, люди тут жили ще у часи бронзової доби.
- Легенда про заснування. Немає достеменно підтверджених фактів виникнення міста Товмач. Є лише легенда. Згідно з нею, свого часу Ярослав Осмомисл заснував поселення товмачів (перекладачів). Разом з ними він поселив княжих людей, які несли своєрідну митну службу. Товмачі (польською – тлумачі) оформляли документи, видавали грамоти, вели переговори тощо.
- Князі Романовичі. Місто дотичне до великого керівного роду. Так, у першій писемній згадці йдеться битву війська Романовичів з невірним боярином Вітовичем Володиславичем поблизу Товмача та прийняття у місті монашого чину княгинею.
- Гучні гуляння. Після здобуття Магдебурзького права у 1448-му місто перетворилося на своєрідний розважальний центр. Так, тут щотижня проводили малі ярмарки, а раз на рік – великі гуляння. Дійства були таких масштабів, що сюди навіть приїжджали князі польські та литовські.
- Повстанська столиця. Восени 1648-го Товмач перетворили на опорний пункт повстанців під проводом Яреми Поповича. Свавілля та чисельні битви призвели лише до руйнації міста та суттєвого зменшення кількості мешканців. Відбудовували Тлумач понад століття.
- Поляки на заробітки. Так-так, були часи – 1800-1850-ті – коли саме з Польщі приїжджали до Тлумача на заробітки. Тут працювали на полі (збирали картоплю 1016 наймитів) та на цукровому заводі (понад 800 людей).
- Єврейське містечко. У ХІХ-ХХ століттях до Товмача масово переїжджали євреї. Так, у різні роки вони становили від 39% до 51% усіх мешканців (і це при тому, що частина жителів були етнічні поляки, румуни).
- Місто пам’ятників. Саме так сьогодні неофіційно називають Тлумач. І це не дивно, адже скульптур, постаментів, погрудь і не тільки тут понад три десятки. А зважаючи на невелику площу районного центру, таке скупчення і справді грандіозне.
- Культурні та історичні осередки. Зараз у місті діють кілька музеїв. Частково або повністю збереглися сакральні споруди та будівлі минулих століть. Більшість з них можна побачити безкоштовно.
Підготувала Христина СЛОТА
Читайте також:
10 цікавих фактів про Рогатин: батьківщина Роксолани й не тільки
Церкву побачите на північний захід від центру села, біля лівого берега річки Тлумач, біля роздоріжжя і забудови. Видовжена хрещата в плані одноверха споруда з прибудованою ризницею при південній стіні бабинця. По останньому ремонті виглядає як новозведена, адже стіни надопасання ошалювали фальшбрусом, вікна замінили пластиковими, баню церкви і маківки оббили булатом. На південній стіні підопасання нави повісили велике полотно на тему Введення. Відремонтована дерев’яна двоярусна дзвіниця стоїть з південного заходу від церкви. Вперше про церкву в тоді ще містечку Нижнів згадано в другій половині XVI ст. Збережена сьогодні дерев’яна церква збудована у 1755 році. Була парафіяльною. Розбудована в другій половині ХІХ ст. Зовні ремонтована, ймовірно, на початку 2010-х років. Належить до пам’яток архітектури місцевого значення. Церквою користується громада УГКЦ.
куда можно сдать старое золото – где сдать старое золото