п’ятниця , 27.05.2022

15 цікавих фактів про Коломию

Коломия – одна з туристичних родзинок Прикарпаття. Тут є і «дорога смаку», і музей писанки, і кілька водограїв тощо. Проте сьогодні ми поговоримо про місто в цілому.

Коломия, цікаві факти

А саме – про найцікавіші факти, більшість з яких відомі далеко не кожному!

Що ж, розпочнімо:

1. Батьківщина співу й танців. Саме тут винили вид танцю та жанр української народної пісні. Йдеться про відомі всім «коломийки».

2. Найбільше зібрання експонатів в одному місці. А саме – кілька тисяч писанок, розташованих в однойменному музеї.

3. Неформальна столиця Гуцульщини. Такий титул Коломия заслужила не лише завдяки чисельності мешканців – понад 70 тисяч – але й через зібрання всіх традицій та культурних спадщин.

4. Дисидентський край. Саме в Коломиї та на прилеглих територіях повстанці найдовше чинили опір окупантам. І йдеться не лише про часи СРСР. Варто згадати, що звідсіля був родом славнозвісний Олекса Довбуш. Тому Коломию і справді можна вважати батьківщиною бунтарів.

5. Чи не єдине місто в Україні, де повністю відсутня радянська топоніміка. Тобто, тут ви зовсім не зустрінете географічних назв на честь «героїв» СРСР. Єдине, що впадає в око, – меморіал воїнам-афганцям. Проте на це є пояснення: «Афганістан став жертвою СРСР, людей змусили воювати, за що ми їм співчуваємо».

6. До слова, музей писанки – єдиний у світі! На нашій планеті більше ніде немає офіційного зібрання овальних експонатів (приватні колекції не розглядаються).

7. Український осередок килимарства. Ще за радянщини в Коломиї виготовляли близько 70% усіх видів декоративного ткацтва України. Після проголошення Незалежності ремесло дещо занепало. Сьогодні виготовлення килимів скоротилося до кількох сотень на місяць.

8. Гуцульський «Колумб». У Коломиї довгий час жив та працював відомий письменник Леопольд фон Захер-Мазох, якого в Європі називали «Колумбом Сходу». У своїх роботах митець неодноразово оспівував наш край.

9. Саме в Коломиї 29 квітня 1919 році відбулося перше святкування Дня Українського державного флоту. Усе через те, що тут було сформовано «Перший гуцульський полк морської піхоти» Української Народної Республіки.

10. В Коломиї за часів ЗУНР були власні поштові марки. Щоправда, їх використовували лише один день – 12 грудня 1918 року.

11. Попри те, що офіційною датою заснування міста є 1240 рік, деякі науковці вважають інакше. А саме, що місто в далекому IV-V ст. н.е. створили анти на місці злиття рр. Пруту і Пістиньки. Про це нібито свідчить язичницька статуя Мия (стояла раніше в селі Лючі), яка й дала назву цілому населеному пункту.

12. Місто музеїв. У Коломиї їх аж п’ять: писанкарства, книги, історії міста, народного мистецтва та покуття.

13. «Соляні королі». Майже п’ять століть тому поблизу Коломиї розробили чи не найбільші шахти солі в Україні. Завдяки цьому місто стало одним з найбільших та найбагатших осередків торгівлі.

14. «Перший мавзолей». Ідею створення «живого» постаменту ворожі сусіди вкрали у галичан. Адже, якщо вірити джерелам, саме тут 24 серпня 1745 року у ратуші на показ поставили тіло вбитого Олекси Довбуша. Як довго тривала така «виставка» не відомо.

15. Століття тому в Коломиї були власні піхотні полки. А саме: гетьмана Петра Дорошенка та гетьмана Івана Мазепи. Обидва формування входили до складу Галицької Армії.

Ці та інші цікавинки читайте на Панорамі Прикарпаття згодом!

Підготувала Христина СЛОТА

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*