середа , 07.12.2022

В Івано-Франківську відкрили пам’ятник Опанасу Заливасі (ФОТО)

Відтепер видатний художник і патріот, увічнений в бронзі, зустрічатиме іванофранківців та гостей обласного центру на початку вулиці Незалежності, так званій «стометрівці», навпроти будинку № 12 біля однієї з лавок.

Опанас Заливаха пам'ятникСкульптуру Опанаса Заливахи, встановлену минулого тижня, сьогодні урочисто відкрили за участі містян, митців, влади і духовенства.

Автор пам’ятника – скульптор Ігор Семак. Вартість пам’ятника 395 тисяч.

Довідково

Опанас Іванович Заливаха народився в 1925 році на Харківщині, пережив Голодомор. Навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді. Закінчивши навчання, Опанас переїхав до Івано-Франківська.

Тут він зробив свою першу виставку, яка викликала суспільний резонанс і через декілька тижнів була закрита за український символізм. Художник створював й ілюстрації до самвидаву, які розповсюджував у Франківську. На нього донесли за антирадянську пропаганду та агітацію і в 1965 році прийшли з обшуком.

На п’ять років художника відправили у мордовські табори, заборонивши малювати. Після звільнення деякий час був під адміністративним наглядом, а художній фонд відмовлявся йому давати роботу.

У 1987 році був одним із ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтеліґенції. Працював у галузі станкового живопису та графіки.

Помер у 2007 році в Івано-Франківську. Похований в урочищі Дем’янів Лаз.

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*