середа , 23.07.2025

Штрафи, виплати та відстрочки: що зміниться в серпні 2025 року?

З початку серпня 2025 року в Україні запровадять кілька важливих змін.

гроші штрафи

Серед них — повернення повних штрафів за порушення у роботі з касовими апаратами, нові можливості для відстрочки мобілізації через додаток “Резерв+”, а також додаткові виплати для ветеранів та людей з інвалідністю до Дня Незалежності. Центр громадського моніторингу та контролю підготував огляд головних нововведень цього місяця.

Штрафи за касові апарати

З 1 серпня 2025 року завершиться перехідний період, коли розмір штрафів за порушення правил використання касових апаратів (РРО/ПРРО) був знижений. На початку війни підприємцям дозволили не застосовувати РРО без штрафів, за винятком випадків з підакцизними товарами. В 2023 році штрафи поновили, але тимчасово зменшили їх на 25-50%. Тепер, з серпня, штрафи повертаються до звичайного розміру: 100% вартості товару або послуги за перше порушення та 150% — за наступні.

Патенти та торгові марки

До 14 серпня 2025 року бізнес може сплатити заборгованість по патентах. Під час війни підприємцям дозволили не платити річні збори та не поновлювати патенти. Однак з 31 травня 2025 року ці “воєнні” пільги скасовані, і бізнес має 75 днів на врегулювання заборгованості. Термін для сплати закінчується в середині серпня.

Нова можливість відстрочок у додатку “Резерв+”

У серпні 2025 року в мобільному додатку “Резерв+” з’явиться нова опція для оформлення відстрочки від мобілізації. Це стосуватиметься наукових працівників, викладачів та педагогів вищих і професійних навчальних закладів, якщо їхні дані є в Єдиній державній електронній базі освіти. Відстрочка також буде надана тим, у кого є чоловік або дружина з інвалідністю 1 або 2 групи. В майбутньому планується розширити цей перелік для сімей з дітьми з інвалідністю.

Спрощене повернення військових на службу

До кінця серпня 2025 року діятиме спрощений порядок повернення на службу військових, які самовільно залишили частини. Для цього потрібно звернутися до Військової служби правопорядку, одного з батальйонів резерву або правоохоронних органів. Заявку також можна подати через додаток “Армія+”. Після підтвердження заяви, військовий має 24 години, щоб прибути в підрозділ. Йому поновлять контракт і виплати грошового забезпечення. Повернення на службу не обов’язково має відбуватись в колишню частину, можна обрати інший підрозділ.

Виплати до Дня Незалежності

До Дня Незалежності уряд готує традиційні виплати для окремих категорій громадян. Люди з інвалідністю першої групи отримають по 3100 грн, другої та третьої групи — 2900 та 2700 грн відповідно. Також по 3100 грн отримає особи з особливими заслугами перед Батьківщиною. Учасники бойових дій і постраждалі від Революції Гідності отримають 1000 грн, а колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів та інших місць примусового тримання — також по 1000 грн. Родини загиблих Захисників та Захисниць України отримають 650 грн, а ветерани та колишні в’язні таборів, особи, вивезені на примусові роботи, та діти партизан отримають по 450 грн.

Для пенсіонерів та осіб з інвалідністю виплата буде автоматично нарахована на їхні пенсійні рахунки. Військові, які продовжують службу, отримають виплату за місцем служби. Ті, хто має право на виплату, але не є пенсіонерами або військовослужбовцями, повинні подати заяву до Пенсійного фонду до 1 серпня (останній термін — до 1 жовтня 2025 року).

Читайте також –
Верховна Рада продовжила воєнний стан і мобілізацію