Для будівництва різних типів будівельних конструкцій сьогодні використовуються різноманітні матеріали, включаючи дерево, природні камені, сталь, бетон і пластик.
Але завдяки багатьом незаперечним перевагам в промисловості протягом десятиліть широко використовується залізобетонна каркасна конструкція, тобто бетон, армований сталевими вставками, розміщеними в місцях навантажень, що перевищують міцність бетону. Тому для будівництва основ та фундаментів споруди доцільно купити фундаментні блоки, адже вони мають надзвичайно достатню міцність та здатність розподіляти навантаження на грунт.
Що таке залізобетонні конструкції?
Залізобетонна каркасна конструкція – це композитний будівельний матеріал, що поєднує бетон зі сталевими арматурними стрижнями або одним сталевим елементом, який називається сталевою вставкою. Застосовується для підвищення міцності даної конструкції і забезпечення безпеки експлуатації споруджуваного об’єкта. Залізобетон найчастіше формується за допомогою дерев’яних (опалубних), пластикових або сталевих форм в окремі конструктивні елементи або цілі монолітні об’єкти.
Основні типи залізобетонних конструкцій
Сталь і бетон можуть поєднуватися різними способами, тому існує кілька основних типів залізобетонних конструкцій, таких як:
1. звичайний залізобетон – в якому арматура має форму сталевих стрижнів, поміщених в опалубку на будівельному майданчику або на заводі збірного виробництва, а потім залитих бетоном; в отриманих таким чином елементах конструкції сталь несе розтягуючі напруги, а бетон — стискаючі;
2. сітчастий бетон – в якому арматура залізобетонної каркасної конструкції виконана у вигляді сталевої сітки з квадратними або прямокутними вічками, рівномірно розподіленими в декількох шарах стіни даного елемента; характеризується високою однорідністю, стійкий до розтягування і стійкий до тріщин;
3. попередньо напружений бетон – в цьому випадку основну арматуру складають сталеві арматури попереднього напруження, які не тільки передають розтягуючі напруги в матеріалі, але і підвищують міцність бетону на розтяг, стиск і великі навантаження.
За способом введення попередніх напружень розрізняють:
1. бетон попереднього натягу – натяг арматури (дротів, струн) виконується перед укладанням бетонної суміші;
2. донатягнутий бетон – натяг арматури (троси, канати, прути) виконується після застигання бетону;
3. дротяний бетон (фібробетон) – у яких арматура складається з коротких шматків тонкого сталевого або пластмасового дроту, рівномірно розподілених в бетонній масі.
Особливості залізобетонної каркасної конструкції
Завдяки своїм особливим властивостям залізобетонні конструкції широко використовуються і все ще домінують у будівництві, незважаючи на те, що час від часу на ринку з’являються нові технологічні рішення та матеріали, такі як самовідновлюваний або гнучий бетон.
Одними з найважливіших властивостей залізобетону є: гнучкість у формуванні, що дозволяє використовувати його для створення конструкцій будь-якої форми, а також значна довговічність, яка означає, що він стійкий як до природного зносу, так і до механічних пошкоджень.
Крім того, залізобетонні конструкції пожежобезпечні. Завдяки поєднанню властивостей бетону (ідеально передає напруги стиску) і сталі (забезпечує міцність на розрив) композит характеризується високою стійкістю до статичних і динамічних навантажень. Взаємодія обох матеріалів можлива завдяки адгезії бетону до сталевої поверхні та аналогічному тепловому розширенню.
Переваги залізобетонних конструкцій
Багато переваг залізобетонних конструкцій випливають, звичайно, безпосередньо з їх властивостей – таких, як згадані раніше: свобода формування складних елементів і конструкцій, висока стійкість до значних постійних і змінних навантажень, вогнестійкість, що забезпечує пожежну безпеку будівель. Вони також стійкі до змін вологості та інших атмосферних впливів – особливо якщо ми використовуємо захист покриття.
За умови належного покриття сталевих вставок і належного ущільнення бетонної суміші цей матеріал також стійкий до корозії. Залізобетонна каркасна конструкція від beton.budservis.if.ua також приємна для нашого гаманця, що здається особливо важливим у контексті дедалі дорожчих будівельних матеріалів: вона доступна і передбачає низькі витрати на обслуговування.
Використання залізобетонних конструкцій
Залізобетон – надзвичайно універсальний матеріал із широким спектром застосування. З нього будують не тільки фундаменти, а й сходи, стелі, стіни, плити, покриття, колони та багато іншого. Завдяки високому ступеню вогнестійкості залізобетонні каркасні конструкції використовуються, в тому числі, для будівництва житлових, громадських і господарських будівель різної площі, готелів, заводів і промислових цехів.
Але це ще не все – він також використовується для будівництва несучих елементів конструкцій, таких як мости, віадуки, тунелі та естакади. Залізобетонні конструкції використовуються також для об’єктів спеціального призначення, таких як стадіони, форти, укриття, підпірні стінки, вали або водойми, і навіть для формування постаментів або пам’ятників.