Кожен куточок Прикарпаття приваблює туристів мальовничими краєвидами, автентичною культурою, моторошними легендами, соковитими наїдками тощо.
Проте сьогодні ми поговоримо про конкретне містечко за кілька кілометрів від обласного центру.
А саме – про Тисменицю. Край доволі цікавий. Аби це підтвердити, пропоную вам ознайомитися з рядом фактів.
Отже, поїхали:
- Одне з найстарших міст Івано-Франківської області. Перша писемна згадка про Тисменицю датується 1143-м роком. Місто фігурує в Іпатіївському літописі. Проте деякі науковці вважають, що поселення – як мінімум на два століття старше.
- Стародавні культури. Як показали розкопки, ще до нашої ери на території сучасної Тисмениці жили представники трипільської культури. Також тут знайдено багато римських монет, викарбованих у І-ІІІ століттях. Проте «рекордсменами» стали пізньопалеолітичні предмети – 40-11 тис. років до н.е.
- Ледь не головне місто області. Ще минулого століття Івано-Франківськ називали «Станіслав коло Тисьмениці». Власне, так вказувалося на поштових марках, адресованих до обласного центру. Усе, ймовірно, через поважний вік міста. Проте досі конкретної відповіді на це запитання немає.
- Часті руйнації. На місто ледь не кожні кілька десятиліть нападали турки й татари. Мало того, що вони грабували й вбивали людей, так ще й вщент спалювали будівлі. Загалом, після таких набігів поселення декілька раз відбудовували буквально з нуля.
- Масове переселення. У ХІХ столітті Станіславів (сьогодні Івано-Франківськ) став головним конкурентом Тисмениці. Хоч місто не було велике й густонаселене, воно почало стрімко розвиватися, урбанізуватися. Це призвело до того, що жителі районного центру переїхали в більш перспективний осередок.
- Перші в Україні. У 1891-му році Тисмениця стала відомою не лише на всю державу, але й у Європі. Усе через першу в Україні та одну з найбільших в Європі хутрових фабрик. Згодом остання стала однією з чотирьох головних підприємств всією профільної промисловості УРСР.
- Сучасні знатні роди. Впродовж багатьох століть Тисмениця була містом міщан та знаті. Навіть сьогодні тут проживають нащадки кількох знатних родів. Деякі з них – у фамільних маєтках. Якщо попросити, власники історичних будівель можуть організувати персональну екскурсію.
- Найкращі у світі. Мало хто знає, але місцевий бренд «Тисмениця» визнаний у світі. Сталося це в листопаді 1994-го. Тоді фабрика отримала подарунок Мадридського клубу лідерів торгівлі «За найкраще торговельне ім’я» і нагороду Асоціації підприємців та професійних маркетологів Америки та Європи (Мексика) «За комерційний престиж і найкращу торговельну марку».
- Сакральна історія. У місті можна побачити декілька церков та монастир. Найстарішою є будівля дерев’яного храму Різдва Пресвятої Богородиці, зведена в 1732-му році.
- Батьківщина митців та Фрейда. Тисмениця подарувала Україні та світу ряд письменників, художників, журналістів тощо. Зокрема: Андрія Абрамчука, Костя Горбаля, Романа Гут-Кульчицького, Йова Княгиницького, Костя Левицького, Олега Лишега, Михайля Медведя, Степана Рудика, Миколу Угорчака, Якоба Фройда (батька відомого Зигмунда Фрейда). Також у місті свого часу жили й працювали: Михайло Грицак, Богдан Мохняк, Микола Василь Потоцький, Миколай «Ведмежа лаба» Потоцький, Станіслав Потоцький.
Підготувала Христина СЛОТА
Читайте також:
10 цікавих фактів про місто Тлумач