Місто короля Данила хоч і не збереглося повністю, однак приваблює туристів своєю могутністю, історію, таємницями.
Чого лише вартує «Галичина могила», загадки якої досі не дають спокою науковцям.
Сьогодні йтиметься про національний заповідник «Давній Галич», розташований на території колись могутнього міста.
Історія Галича розповідалася «Панорамою Прикарпаття» раніше. Місто не лише дало назву одному з найбільших регіонів України, але й вплинуло на формування нашої держави. До того ж, після занепаду залишило чимало архітектурно-історичних об’єктів.
Для збереження цілого комплексу у 1994 році місцеві активісти та науковці добилися створення державного історико-культурного заповідника. Указом Президента останній одержав статус національного.
Сьогодні до заповідника входять такі об’єкти:
- Церква Різдва Христового у районному центрі.
- Старостинський замок.
- Пам’ятник «Меч і Рало» у селі Крилос.
- Фундаменти Успенського собору 12 століття.
- Церква Успіння Пресвятої Богородиці 16 століття.
- Фундаменти Іллінської церкви 18 століття.
- Княжа криниця.
- «Галичина могила».
- Система оборонних споруд із кількома рядами потужних валів княжого Галича.
- Храм Святого Пантелеймона (12 століття) у селі Шевченкове.
- Костел кармелітів і монастир (18 століття) у селищі Більшівці.
- Музей історії давнього Галича (Крилос).
- Музей народної архітектури Прикарпаття (Крилос).
- Музей караїмської історії та культури (Галич).
Як стверджують працівники національного заповідника, загалом на території «Давнього Галича» налічується понад 200 об’єктів.
«Йдеться не лише про цілісні споруди, пам’ятники. Археологічні пам’ятки представляють усі етапи формування та розвитку міста. Завдяки ним можна детально вивчити історію ще від древніх поселень. Багато предметів після розкопок знаходяться у музеях, зокрема Київському та Львівському».
До слова, у центрі сучасного Галича представлена 3D-карта національного заповідника з усіма об’єктами.
Деякі історичні пам’ятки приваблюють туристів не лише багатим минулим, але й потойбіччям. Зокрема, воду Княжої криниці вважають цілющою. Місцеві жителі досі вірять, що трунок додає як фізичної, так і духовної сили.
«Криницю звели ще за княжих часів, а воду – освятили, – розповідають старожили. – Відтоді ніхто не відправлявся у бій без цілющого напою. Воду вживали і перед походом, і брали в баклажках з собою».
«Галичина могила» стала місцем висміювання пересопницького князя Мстислава Ярославича, який захотів керувати Галичиною. До того ж, вже кілька десятиліть історики «ламають голови» над тим, як у «зелену піраміду» розмістили великий човен-довбанку.
Сьогодні більшість об’єктів відреставровані та відкриті для безкоштовного відвідування. Детальніше про кожну з пам’яток читайте згодом.
З Івано-Франківська до заповідника можна дістатися всього за пів години прямим рейсовим автобусом сполучення Галич. Екскурсії у заповіднику проводяться щоденно з 9 ранку до 18 вечора. Деякі об’єкти можна відвідувати у довільний час.
Христина СЛОТА,
фото, відео з відкритих джерел