четвер , 23.01.2025

Реалії сучасної війни: що сьогодні конче потрібне на полі бою

Якщо ви вважаєте, що це стрілецька зброя, то глибоко помиляєтеся. Людина більш обізнана вкаже на дрон, і ця відповідь буде ближче до істини. Але не повністю: якщо ти маєш гарне озброєння, але сліпий, тобі не допоможе ні автомат, ні дрон.

Планшет

Так, дійсно, до того ж із встановленими застосунками типу «Кропиви» чи «Дельти». Вони дають можливість бути ситуативно обізнаними, бачити все, що відбувається на полі бою. Бажано, щоби це був доволі потужний пристрій, обов’язково — із великим екраном і найкращими характеристиками (роздільна здатність, яскравість, частота оновлення тощо).

Наявність модуля GPS також є обов’язковою. Вибрати такий планшет не важко, якщо користуватися відповідними фільтрами інтернет-магазинів, наприклад за посиланням https://www.ctrs.com.ua/ru/planshety/.

Із таким девайсом ви будете мати багатошарові мапи, на яких можна позначати будь-що: де замінована зона, де працювала ворожа артилерія, де є сенс облаштувати свої позиції з укриттями.

планшет

РЕБ

Звісно, у противника також є дрони, які відстежують не тільки передові позиції, а й під’їзні шляхи (рокаду). Пересуватися на фронті, не маючи засобу РЕБ, смерті подібно. І хоча це не панацея, але на 80% гарантує, що боєць без пригод добереться до позицій.

А от в окопі вмикання РЕБ працює в обидві сторони, тому що глушить частоти, на яких працюють і наші дрони. Проблему можна вирішити тільки чіткою взаємодією підрозділів, щоби забезпечити кожній нашій «пташці» безпечний коридор, вільний від радіоперешкод. Це нелегко, у військових академіях такому не вчать. Взагалі ця війна — перша в історії, яку можна назвати війною дронів.

Проблема спеціалістів

Так вона теж є. Їх мало, замінити в більшості випадків ніким. Ті FPV-дрони, які потрапляють на передову, практично всі потребують певної модифікації. Якщо цього не робити, дрон впаде, без будь-якої користі. А це гроші, до того ж немалі.

Практично всі бригади мають щось на кшталт майстерень, де доводять дрони до потрібних кондицій. Штатних одиниць для таких робіт, звісно, не передбачено. Та й відповідне обладнання дороге та із неба не падає. Усе працює коштом спонсорів.

Зі снарядами для дронів аналогічна ситуація, вони потребують перероблення, до того ж значна частина БК виготовляється безпосередньо в підрозділах. І ті, хто цим займається, ризикують не менше, ніж бійці на передовій, отримуючи половину зарплати.

Мінування

Ще один важливий аспект, про який мало кажуть. Ручна робота саперів сьогодні не котується. Лінія фронту величезна, потрібне масоване дистанційне мінування, без дронів тут теж ніяк. І без планшетів, звісно, бо треба знати, де вже заміновано, а де це потрібно зробити. Варто також враховувати, що ворог детонує встановлені міни артобстрілом, і позначки прильотів на карті стають як ніколи важливими.

Усі ці проблеми мають вирішуватися командирами всіх рівнів, від ротних до бригадних. Якщо вони із цією роботою справляються, втрати особового складу та техніки будуть мінімальними. Воювати за радянськими підручниками сьогодні просто не можна.