Зазвичай при виборі домашнього кінотеатру чи стереосистеми ми враховуємо її призначення, місце установки та ціну.
Однак понад усе варто поставити інший, не менш важливий параметр – розмір кімнати. Розмір визначає, чи може це бути маленька вежа, саундбар або, можливо, підлогові колонки, і не найменші. Коли ви приходите в салони аудіотехніки, у вас часто вже є власне бачення системи.
Наприклад, вам потрібна така чи інша міні-вежа. Тоді одне з перших запитань продавця – розмір кімнати – відповідь: 60 м2. Тоді експерти рекомендують змінити ваші припущення та придбати підлогові колонки.
Домашній кінотеатр чи стерео?
Це дуже індивідуальна справа. Кожен з нас слухає музику, тому всі ми сповна використаємо стереосистему. Чи будемо ми використовувати домашній кінотеатр? Найпростіший спосіб визначити це, відповівши на такі запитання: Ми дивимося хоча б 2-3 фільми на тиждень?
Чи є у нас достатня колекція фільмів на DVD/Blu-Ray?Чи маємо намір розширювати колекцію фільмів за рахунок придбання нових дисків? Якщо відповідь принаймні на 2 з 3 балів позитивна, тоді давайте обов’язково інвестуємо в хороший домашній кінотеатр. Якщо у нас немає часу на фільми, давайте створимо хорошу стереосистему.
Ще одна проблема, пов’язана з домашнім кінотеатром, це його розміщення в нашій кімнаті. Сучасні вітальні часто являють собою простори, відкриті до кухні або холу. Ми також спостерігаємо все більше скління. Може виявитися, що, наприклад, у нас немає куди повісити задні колонки. Давайте розглянемо цей аспект перед покупкою набору. Давайте також подумаємо про те, щоб прокласти кабелі колонок, щоб вони нікуди не збігали. Після завершення ремонту ми, як правило, вже не маємо можливості це зробити.
Звукові ефекти, які забезпечує гарний набір, варті того, щоб мати їх. Відсутність кабелів для задніх колонок також було вирішено, наприклад, за допомогою бездротової акустичної системи Yamaha Musiccast. Давайте купувати і будувати домашні кінотеатри з розумом і з великим усвідомленням цієї теми. Скоро буде окрема стаття про домашній кінотеатр, тому, якщо вас цікавить ця тема, слідкуйте за записами на нашому сайті.
Стерео простіше
У нас немає часу на фільми або ми ставимо якість музики понад усе – купимо стерео. Той, як зазначено в назві параграфа, також буде простіше в плані облаштування в домашній кімнаті. Все, що вам потрібно, це два динаміки, підключені двома кабелями до ресивера або підсилювача, і у вас є готовий набір. Чи купувати ми програвач компакт-дисків або програвач для комплекту – це індивідуальна справа, і це не те, на чому ми повинні зосереджуватися в цій статті.
Як розмістити стереосистему в кімнаті?
Уявімо, що ми в опері на концерті симфонічного оркестру і сидимо за кілька метрів від сцени. Крім звукової системи в оперному залі, музика до нас доноситься переважно з фронту. Оскільки ми сидимо близько до сцени, ми також можемо чітко почути напрямок гри на окремих інструментах.
Ліва сторона, права сторона, центр – навіть якщо ми закриємо очі, ми впораємося з цим завданням. Тепер, коли ми візуалізували це, нам потрібно відтворити ці припущення вдома. Тому розташовуємо колонки зліва і справа від телевізора – навпроти того місця, де ми найчастіше сидимо. Однак вони не можуть бути занадто близько або занадто далеко один від одного.
Якщо динаміки розташовані занадто близько, це буде так, ніби ми змінили рядок 5 на 80 в опері. Ми більше не будемо ідентифікувати звуки з лівого та правого боку достатньо добре, оскільки вони будуть домінувати (з’єднуватися) сигналом. що йде лише з центру сцени. Якщо ми розставимо динаміки надто широко, це ніби ми розділили оркестр на дві частини, і одна частина мала б стояти на відстані 50 метрів від іншої.
Стоячи перед цими двома групами, ми чули б ліву та праву сторони, але в середині панувала б тиша – у центрі перед нами, крім луни та відлуння, мало що відбувалося.Відстань однієї колони від іншої не визначається жодним параметром.
Ключовим тут є відстань, на якій ми сидимо від них. Коли ми сидимо поруч із нашим набором, 1,5-2 м відстані між колонами часто достатньо. Цей параметр збільшується, коли ми ставимо наш диван, наприклад, на 5 або 7 метрів від гарнітура. Тому правильно підібрати гарнітур варто ще на етапі проектування приміщення.
Розмір динаміків в стереосистемі
Підлогові або поличні колонки? Це найпоширеніші міркування, і тут відповідь досить ясна. Якщо у нас великий розмір, нам слід інвестувати в підлогові колонки. Вони дадуть нам відповідний простір для гри – вони заповнять всю кімнату звуком. Ми також отримаємо кращі баси та більше потужності, коли гратимемо голосніше. З правила великих колон у великих приміщеннях є винятки. Ми можемо встановити колонки на підставці, але це призведе до значно вищих витрат.
По-перше, менші динаміки будуть дорожчими, щоб забезпечити таку ж продуктивність, як і їх більші аналоги. По-друге, якщо нам подобаються баси, то варто частіше купувати сабвуфер, а краще два – окремо для лівого і правого динаміків, розділених на лівий і правий канали відтворення.
Електроніка для великих приміщень Що ми виберемо ресивер чи класичний підсилювач – питання другорядне. Найголовніше – це запас потужності, який він матиме. Справа у великих кімнатах полягає в тому, що нам часто доводиться вмикати динаміки досить голосно, щоб почути бас і високі частоти.
Для тихого прослуховування погано сконструйовані системи цього не забезпечують. Нам подобаються баси, тому ручка гучності підвищується, а наша дружина з сусідньої кімнати кричить нам зменшити її. Ви це знаєте, правда? Тут стане в нагоді хороша потужна електроніка.
Щоб не страждати від перерахованих вище причин у великій кімнаті, інвестуйте в вату! Більша потужність підсилювача дозволить нам не тільки слухати музику голосніше, але й буде радувати нас на тихому рівні. Цей запас потужності краще керує перетворювачами під час тихого прослуховування. Іншими словами, правильний струм буде рухати басовий динамік навіть на низьких рівнях гучності. Тому електроніка в цьому списку не менш важлива.
Сабвуфер
Бас – справа дуже індивідуальна. Комусь достатньо помірної кількості, комусь не може бути занадто багато. Аналізуючи велике приміщення, ми можемо дозволити собі включити його в нашу систему.
Пам’ятайте, однак, що майже завжди можна додати сабвуфер, тому давайте спочатку купимо класичну стереосистему, а потім через тиждень або два приймемо обґрунтоване рішення на основі наших музичних почуттів.
Вибираючи сабвуфер, враховуйте не тільки його потужність, але і музичні здібності. Дешеві сабвуфери підходять тільки для домашнього кінотеатру. Часто вони тягнуть бас і погано його контролюють. Кращі, дорожчі моделі забезпечать нам точніший звук низьких частот, більш низьке розширення та темп, який деякі музичні жанри очікують від сабвуфера.
Акустика нашого приміщення
Про акустику написані книги на кілька сотень сторінок, тому ми не будемо вичерпувати цю тему одним-двома абзацами цієї статті. Пам’ятайте, що найкраще, якщо звуку є де відбиватися і поглинатися. Іншими словами, у нашій кімнаті для прослуховування давайте подбаємо про м’які матеріали, такі як килими, фіранки, гардини, картини на полотні, але залишимо частину стін і підлоги голими.
Навіть маленький килим під журнальним столиком може творити чудеса. Він поглинає звуки, які можуть викликати резонанс, і в той же час ми будемо мати кращу розмову, оскільки ми усунемо реверберацію в кімнаті. Давайте не розташовувати колонки в самих кутах кімнати, а злегка перемістимо їх у бік кімнати.
Давайте зробимо те саме, якщо вони мають задній фазоінвертор. Якщо нам потрібно розташувати динаміки безпосередньо біля задньої стінки, ми повинні придбати колонки з переднім чи нижнім фазоінвертором або із закритою конструкцією.
Читайте також –
Укріплення стін і ремонт тріщин: куди звернутися