Процедура держзакупівлі – невіддільна частина функціонування тієї чи іншої країни. Проводиться вона лише на відповідних майданчиках з чітким дотриманням законів й стандартів.
Усе – для пошуку найнижчої вартості товарів чи послуг, а також уникнення складової хабарництва.
Відповідна співпраця можлива лише після оголошення тендеру та його розіграшу. Перемагає та компанія, яка пропонує найменшу вартість.
Види тендерів
В Україні вирізняють дві великі групи тендерів. А саме:
- За предметом закупівлі:
- Послуга.
- Товар.
- Робота.
- За ціною:
- Допорогові. Загальна вартість товарів та послуг не перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 млн грн.
- Надпорогові. Вартість перевищує 200 тис. та 1,5 млн відповідно.
Слід зауважити, левова частка держзакупівель – надпорогова. Брати участь у розіграшах можуть лише відповідні компанії. Усе це прописано в законодавстві України.
Проведення аукціонів
Торги проводяться у три етапи, кожен з яких чітко прописаний законодавством України. Проте для початку необхідно розмістити оголошення про початок аукціону.
Усі торги відображаються та проводяться на спеціально створеному для цього майданчику – ProZorro. Проте реєстрація відбувається на інших платформах, інтегрованих вже зі вказаним сайтом. Однією з таких є, наприклад, Українська універсальна біржа.
Особливості оголошень
Як уже неодноразово зазначалося, проведення торгів держзакупівель чітко прописано в законодавстві України. Це стосується не лише алгоритму проведення, але й оформлення усіх складових.
Зокрема, до поданих оголошень висувають наступні вимоги:
- Умови розгляду пропозицій.
- Усі вимоги до наданих товарів, послуг чи робіт.
- Необхідна кваліфікація учасників.
Подача заявок
Взяти участь у торгах можуть лише зареєстровані на біржі компанії, які надали всі необідні супровідні документи. Під час вказаного терміну представники фірм мають право задавати уточнюючі запитання.
Важливо: для старту аукціону необхідна мінімум 1 заявка у допорогових тендерах та від 2-х – у надпорогових.
Проведенням аукціону
Після закінчення терміну подачі заявок власне й відкриваються торги. В режимі реального часу учасники повинні зменшувати ціну. Перемагає той, хто запропонує якомога нижчу вартість.
Оцінка пропозицій
Після закінчення аукціону замовник має п’ять робочих днів на вивчення пропозиції. В деяких випадках цей термін може збільшитися до 20 календарних діб.
Якщо пропозиція задовольняє замовника, оголошуються остаточні результати тендеру, готуються необхідні документи.
Як бачимо, держзакупівлі – довготривалий та скрупульозний процес, який вимагає певних знань. Все проводиться відкрито, аби уникнути складової хабарництва чи шахрайства. Головне, аби всі сторони дотримувалися чітко прописаних норм та регламенту проведення тендерів.