В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розвінчала найпоширеніший міф про те, що активоване вугілля допоможе вберегтися від похмілля та швидкого сп’яніння в святковий період.
Про це вона написала у своєму Facebook.
«Активоване вугілля може зв’язуватись з токсичними речовинами, але не усіма. Його часто застосовують в разі отруєння. Вугілля працює як своєрідна губка, що швидко всмоктує та зв’язує речовини, до прикладу, ліки або токсини. Через це токсичні речовини не встигають всмоктатись в шлунково-кишковий тракт, а згодом виводяться з організму природним шляхом», – йдеться у дописі чиновниці.
За її словами, жодних наукових доказів того, що вугілля може зв’язуватися з алкоголем та перешкодити його потраплянню в кров не існує.
«Є невелике клінічне дослідження, що, навпаки, вказує на відсутність будь-якого ефекту. Учасники дослідження двічі вживали однакову дозу етанолу. Перед другим разом вони прийняли 24 таблетки (понад 2 блістера) активованого вугілля. Цікаво, що після вживання активованого вугілля, концентрація алкоголю в крові залишилась така сама як і без нього», – пише Супрун.
Тобто, по суті, вживання вугілля нічого не змінює. Бо, як пояснює керівниця МОЗ, алкоголь дуже швидко всмоктується в шлунку, та й взагалі вугілля його не абсорбує.
«Тому заїдати алкоголь купою активованого вугілля неефективно», – наголошує медик.
Однак, є більш дієві способи, як можна зменшити шкоду від вживання алкоголю. Супрун перелічила їх:
- Пийте воду. Алкоголь має сечогінний ефект, тому поповнювати водний баланс необхідно. Пиття води допоможе уникнути дегідратації та потенційно зменшити кількість випитого алкоголю.
- Не пийте алкоголь на голодний шлунок. До речі, вуглеводна їжа може допомогти зменшити інтоксикацію організму. І справляється з цим краще, ніж білкова їжа.
- Намагайтесь не змішувати алкоголь з газованими напоями. Алкоголь в поєднанні з ними швидше всмоктується в кров, тому можна й швидше сп’яніти. Краще поєднайте алкоголь з фруктовими соками чи водою.
«Жодна пігулка не позбавить вас наслідків надмірного вживання алкоголю. Перевірений спосіб, аби їх уникнути – їсти збалансовану їжу та не перебирати з кількістю алкоголю», – резюмувала У. Супрун.