Які вітаміни для зубів варто приймати щодня? Пам’ятайте, що найкращим джерелом вітамінів є збалансоване харчування.
Тим не менш, вітаміни A, C, D і комплекс вітамінів B мають вирішальне значення для здоров’я вашої ротової порожнини.
Вітаміни для зубів і ясен
Вітаміни як органічні сполуки досить поширені в харчових продуктах рослинного і тваринного походження. Деякі з них можуть синтезуватися самим організмом людини, наприклад вітамін D, який важливий для здоров’я зубів. Вітаміни не забезпечують вас енергією і не є структурними будівельними блоками тканин організму.
Зазвичай вони потрібні в невеликих кількостях, але порушення їх рівня можуть мати серйозні наслідки. Вітаміни поділяються на розчинні в жирі: вітаміни А, D, Е, К і водорозчинні вітаміни, в тому числі: вітаміни В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин), В6, В12, фолієва кислота, вітамін С, біотин, холін. Жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в жировій тканині і бути токсичними для організму людини.
Вітамін А для зубів
Шукаєте вітаміни для здорових зубів? Почніть з вітаміну А. Ця сполука повинна надходити в організм з їжею. Його цінують за його протиінфекційні властивості, зміцнення імунної системи та антиоксидантну функцію. Вітамін А часто зустрічається в поєднанні з вітаміном Е, який захищає його від окислення як в травному тракті, так і після всмоктування. Тому в аптеці часто можна придбати комплекс синтетичних вітамінів А+Е.
Дефіцит вітаміну А проявляється в: схильність до пересихання слизової рота,зниження слиновиділення,порушення роботи слизових залоз.Це підвищує сприйнятливість ротової порожнини до шкідливих факторів, наприклад, сигаретного диму або кислої їжі. Слизова оболонка стає тоншою, червоною, легше подразнюється і сильніше відшаровується.
Що стосується впливу дефіциту вітаміну А на зуби, то він може спричинити порушення росту зубів, їх недорозвинення, затримку прорізування постійних і молочних зубів, утворення дефектів емалі у вигляді гіпопластичних плям, а також порушення діяльності. одонтобластів, тобто клітин, відповідальних за формування дентину. Зуби, які в процесі розвитку не отримали належної кількості вітаміну А, характеризуються зниженою мінералізацією твердих тканин, що робить їх менш стійкими, наприклад, до утворення карієсу. Дефіцит вітаміну А може викликати запалення ясен.
Дефіцит вітамінів називається гіповітамінозом, а тривалий недолік того чи іншого вітаміну — авітамінозом. Найчастіше ці недоліки пов’язані з неправильними харчовими звичками, наприклад, вживанням їжі з низьким вмістом певних речовин, неправильним приготуванням їжі або порушенням всмоктування з шлунково-кишкового тракту.
Порушення всмоктування спостерігаються, серед іншого, у пацієнтів, які страждають на целіакію, хворобу Крона, муковісцидоз або ураження підшлункової залози. Надлишок вітамінів – це гіпервітаміноз. У свою чергу, надлишок вітаміну А або навіть отруєння вітаміном А проявляється змінами шкіри та слизових оболонок у вигляді сухості та зміни структури кісток (потовщення).
Джерелами вітаміну А є такі продукти: морква, брокколі, капуста, петрушка, шпинат, капуста, салат, абрикоси, персики, агрус, манго, чорна смородина, яйця, молочні продукти та молоко. Потреба в цьому вітаміні залежить від віку, статі та фізіологічного стану. Вагітним і годуючим жінкам, а також людям з порушенням всмоктування, тривалим стресом або інфекціями його потрібно більше.
Вітаміни для здорових зубів – комплекс вітамінів групи В
До найбільш відомих вітамінів групи В, які впливають на зуби і весь організм, відносяться: вітамін В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин або вітамін РР), В5 (пантотенова кислота), В6 (піридоксин). B9 або B 11 (фолієва кислота), B12 (ціанокобаламін).
1. Вітамін В1 і кровоносні судини в ротовій порожнині
Дефіцит цієї речовини призводить до підвищеної чутливості слизових оболонок, болю язика і запалення слинних залоз. Щоб доповнити його, вам слід їсти злакові продукти, такі як висівки, паростки та насіння злаків. Багатими джерелами В1 є крупи грубого помелу, неочищений рис, бобові, квасоля, горох, горіхи, насіння гарбуза та соняшнику, сушені сливи. У людей, які зловживають алкоголем, підвищена потреба в таніні.
Також доведено, що людям з підвищеною потребою в енергії необхідно засвоювати більше вітаміну В1. При його дефіциті порушується синтез вітаміну С і протромбіну, що пов’язано з ламкістю судин і погіршенням згортання крові. Це може, наприклад, призвести до тривалої кровотечі з післяопераційної рани під час стоматологічної операції.
2. Вітамін В2 і стан ротової порожнини
Він відіграє дуже важливу роль у правильному процесі кератинізації як шкіри, так і слизової оболонки. Тому його нестача викликає запалення губ, яке характеризується: сухістю, печінням, розтріскуванням куточків рота з мацерацією прилеглої шкіри.
Другим симптомом оральної недостатності є запалення язика, який стає фіолетовим і червоним, стає сухим і набряклим. З боків можна побачити відбитки до корінних зубів, а ниткоподібні сосочки зникають, оголюючи круглі товсті грибоподібні сосочки, розташовані ззаду.
В організмі немає надлишку рибофлавіну, тому що він виводиться з сечею, і ваше тіло не може засвоїти більше певної дози з тонкої кишки за один раз. Багатими джерелами рибофлавіну є зелені овочі, такі як брокколі, спаржа, брюссельська капуста та авокадо, молоко, сир, йогурт, бобові та риба.
3. Вітамін В3 і зуби і ротова порожнина
Його також називають нікотиновою кислотою, ніацином або вітаміном РР. Він має здатність розширювати артерії та кровоносні судини, що полегшує кровообіг. Тому в ротовій порожнині його гострий дефіцит викликає гіперемію слизової оболонки, набряк язика, його першіння і навіть печіння, гіпертрофію ниткоподібних сосочків. При тривалій нестачі спочатку запалюється вся слизова оболонка рота і язика, потім блідне і тріскається.
Вітамін B3 можна знайти в зернових, висівках, горіхах і насінні, а також у багатих білком продуктах, таких як м’ясо та риба.
4. Вітамін В5 і ротова порожнина
Пантотенова кислота впливає на правильне функціонування В-лімфоцитів, тим самим зміцнюючи імунну систему, і входить до складу препарату, який використовується для лікування виразок і герпесу. Дефіцит вітаміну В5 викликає некротичні зміни ясен, їх виразки і надмірне зроговіння. Джерелами пантотенової кислоти є дріжджі, зародки пшениці, висівки, вівсяні пластівці, рис, інжир, горіхи та зелені овочі.
5. Вітамін В6 і зуби
Цей вітамін безпосередньо впливає на зміцнення зубів, оскільки підтримує натрієво-калієвий баланс, сприяючи використанню магнію. Вважається, що завдяки цьому механізму він захищає зуби від карієсу. Призначають також при запаленні слизової оболонки і куточків рота. Ми можемо знайти його в харчових продуктах, таких як дріжджі, насіння пшениці та жита, нежирне м’ясо, наприклад, птиця, банани, родзинки, сушені сливи, зелені овочі, риба, яйця та горіхи.
6. Вітамін В9 і вади піднебіння
Фолієва кислота найчастіше з’являється в контексті вагітності. Що стосується порожнини рота, то його дефіцит може призвести до народження дитини з розщепленим піднебінням і, як наслідок, до багатьох ортодонтичних і ортогнатичних дефектів.
7. Вітамін В12 і язик
При його дефіциті виникає т.зв Язик мисливця гладенький, червоний, атрофічний, ніби покритий лаком. Зберігаються відчуття печіння, порушення смаку, еритематозні плями на слизовій оболонці. Існує взаємозв’язок між дефіцитом вітаміну В12 і частішою появою РАС, тобто рецидивуючого афтозного стоматиту. Джерелами вітаміну В12 є м’ясні продукти, риба, яйця, молочні продукти та кукурудзяні пластівці. Цей вітамін може синтезуватися організмом людини, а точніше бактеріальною флорою.
Які вітаміни для зубів? Вітамін С
Вітамін С є потужним антиоксидантом. Він також важливий у виробленні колагену, який безпосередньо впливає на зміцнення зубів. При його дефіциті порушується функціонування одонтобластів (клітин, які виробляють дентин), а отже, порушується ріст зубів і процес утворення твердих тканин. Що стосується впливу вітаміну С на ясна, то його дефіцит може призвести до кровоточивості та геморагічно-некротичного гінгівіту.
Потреба у вітаміні С, як і в усіх інших вітамінах, залежить від віку, статі та фізіологічного стану. Він підвищується у вагітних жінок і в період грудного вигодовування, у людей, які страждають такими захворюваннями, як гіпертонія або діабетики. Існує також дуже висока кореляція зі збільшенням потреби у вітаміні С у курців – дослідження показують, що вони повинні приймати на 40% більше його щодня, ніж некурці. До продуктів, багатих аскорбіновою кислотою, відносяться цитрусові, чорна смородина, шипшина, зелень петрушки, перець, помідори, брокколі, ківі.
Вітамін D – чому він важливий для здоров’я зубів?
Протягом деякого часу він був дуже популярним, і лікарі, і пацієнти надають великого значення його правильному прийому. Ваше тіло має здатність самостійно синтезувати вітамін D у шкірі, але на широті, де ми живемо, не завжди можливо виробити відповідний рівень.
Вітамін D необхідний для підтримки правильного кальцієво-фосфатного обміну (поглинання, використання та регуляції іонів кальцію та фосфату) і відповідає за мінералізацію та резорбцію кісткової тканини. Ось чому вплив адекватного рівня вітаміну D на здоров’я зубів є таким вирішальним. Він також відповідає за такі важливі фактори, як правильне формування кісток і зубів.
Крім того, він полегшує засвоєння вітаміну А, регулює концентрацію глюкози в крові, зміцнює імунну систему та регулює правильну проникність клітинних мембран. У минулому досить поширеним захворюванням, яке виникало при дефіциті вітаміну D, був рахіт, особливо ранній у дітей до 2 років. Зараз це захворювання не дуже поширене, тому введення вітаміну D дітям рекомендовано з першого дня життя.
Дефіцит вітаміну D у ротовій порожнині проявляється аномальним прорізуванням зубів, затримкою прорізування зубів, здавленням деяких зубів і недорозвиненням емалі у вигляді лінійних змін, присутніх на багатьох зубах.
Надлишок вітаміну D може викликати симптоми отруєння. Декальцифікація кісток відбувається з утворенням кальцифікатів у м’яких тканинах. У дітей надмірне надходження вітаміну D може призвести до недорозвинення щелепи, як молочних, так і постійних зубів, зміни їх форми, гіпоплазії емалі та кальцифікації пульпи зуба. Правильний рівень вітаміну D повинен становити 30-50 нг/мл.
Потреба у вітаміні D зростає під час вагітності та годування груддю, під час росту у дітей і підлітків (особливо в період стрибків росту) і в літніх людей. У людей похилого віку це пов’язано зі зниженими можливостями синтезу шкіри та більш частим перебуванням у закритих приміщеннях. Люди, які страждають від неправильного засвоєння ліпідів із травної системи, наприклад, хвороба Крона, виразковий коліт або целіакія, також піддаються ризику дефіциту. Безумовно, будь-якому прикорму повинні передувати лабораторні дослідження і консультація лікаря.
Вітаміни для зубів. Підведемо підсумки!
Як бачите, вітаміни мають величезний вплив на здоров’я зубів. Правильне їх надходження або доповнення дозволяє підтримувати зуби та ясна в належному стані та запобігати запаленням та іншим захворюванням. Тому так важливо підтримувати збалансоване, різноманітне харчування та проводити перевірки рівня вітамінів, а при необхідності, після консультації з лікарем, використовувати відповідні добавки. Для нормальної роботи вашої ротової порожнини вам особливо потрібні вітаміни: A, B, C і D.
Читайте також –
Відпочинок в умовах війни: які напрямки обирають українці