середа , 16.07.2025

Посуха, шкідники й обстріли: чи вистачить Україні зерна у 2025 році?

Попри воєнні загрози, кліматичні аномалії та шкідників, Україна у 2025 році має шанс зібрати понад 80 мільйонів тонн зернових і олійних культур.

Це на 5,5% більше, ніж було торік (78,7 млн тонн), — такі дані оприлюднив Центр громадського моніторингу та контролю. Які виклики стоять перед аграріями і чи забезпечить країна себе продовольством — далі у матеріалі.

Очікування від врожаю

Якщо погода не внесе серйозних коректив, врожайність цього року буде високою. За словами президента Української зернової асоціації Миколи Горбачьова, прогноз на 2025 рік становить 83 мільйони тонн зернових та олійних культур — на 5 млн тонн більше, ніж у попередньому сезоні. Основне зростання очікується за рахунок кукурудзи, стан якої аграрії оцінюють як дуже добрий.

Очікуваний обсяг кукурудзи — 29,26 млн тонн, при цьому експорт може зрости до 24 млн тонн (у сезоні 2024/25 було 21,5 млн). Якщо погодні умови сприятимуть, потенціал врожаю кукурудзи можуть оцінити навіть у 30 млн тонн. Щодо пшениці — прогноз на рівні 22,5 млн тонн, з яких 16,5 млн заплановано на експорт. Врожай ячменю очікується на рівні 4,9 млн тонн, експорт — приблизно 2,3 млн.

Через несприятливі зимові умови значна частина озимого ріпаку не вижила, тому частину площ переорієнтували на соняшник і кукурудзу. В результаті очікується близько 3 млн тонн ріпаку, більшість з яких (2,6 млн) піде на зовнішні ринки. Соняшник має дати майже 15 млн тонн (порівняно з 12,7 млн у попередньому сезоні), з яких майже весь буде експортовано. Урожай сої прогнозують на рівні 6,23 млн тонн, експортні обсяги — 4 млн.

Для порівняння: у рекордному 2021 році, згідно з даними Держстату, українські аграрії зібрали 107,38 млн тонн зернових та олійних. Але вже у 2022-му, через повномасштабну війну, обсяг урожаю скоротився майже вдвічі — до 53,86 млн тонн.

Кліматичні та біологічні виклики

Цьогорічна посуха стала серйозною проблемою для фермерів. Зокрема, на звільнених територіях Херсонщини через нестачу опадів і нашестя сарани аграрії зазнали збитків на понад мільярд гривень. Масове розмноження цих комах стало додатковим викликом для врожаю.

Сильна посуха в червні позначилась також на інших регіонах — особливо постраждали Дніпропетровська, Миколаївська та частково Кіровоградська області. Про це повідомив Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Продовольча безпека — під контролем?

Незважаючи на ризики, генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль переконаний: цьогорічний врожай задовольнить внутрішні потреби країни. За його оцінками, буде зібрано 50–52 млн тонн зерна — цілком достатньо для продовольчої безпеки. Внутрішнє споживання становить лише 3,5–4 млн тонн на рік.

Проте Коваль наголошує, що на ситуацію суттєво впливають безпекові фактори — постійні ракетні обстріли, атаки дронів та складність логістики під час збирання врожаю. Попри це, навіть у прифронтових районах Донецької області, де до лінії бойових дій лише кілька кілометрів, тривають польові роботи.

“Єдиний вихід — не зупинятись і працювати. Нам вдалося зберегти 70% аграрного виробництва, і, забезпечуючи експорт, ми не лише підтримуємо власну економіку, а й допомагаємо годувати сотні мільйонів людей у світі”, — підсумував Коваль.

Читайте також –
Верховна Рада продовжила воєнний стан і мобілізацію