Зі зростанням попиту на простір для зберігання даних користувачі стикаються з вибором найбільш підходящого способу їх зберігання.
Ціна, продуктивність, доступність, простота використання, безпека — ці та інші параметри слід враховувати під час ухвалення рішення щодо купівлі послуги чи обладнання. У цьому тексті ми розглянемо три варіанти: власний сервер (NAS), віртуальний сервер (VPS) і хмарний віртуальний сервер.
NAS-сервери
На відміну від VPS-серверів, ваш власний NAS-сервер — це не що інше, як комп’ютер, функцією якого є керування мережевим диском. На такому диску можна зберігати будь-які дані. Найчастіше — це мультимедійні файли, і такі рішення дуже популярні в домашньому використанні.
Комп’ютер, оснащений достатнім обсягом оперативної пам’яті та процесором, що забезпечує безперебійну роботу, підключається до локальної мережі за допомогою Wi-Fi або звичайного мережевого кабелю. Власний NAS-сервер буде корисним, якщо вам потрібно користуватись бібліотекою файлів за межами дому чи офісу.
Доступ до нього здійснюється через спеціальний застосунок, встановлений на мобільному пристрої чи ноутбуці.
Хоча NAS не підходить для таких сервісів, як дешевий хостинг, хостинг електронної пошти, хостинг доменів чи сховища, що потребують високої продуктивності, він має низку інших переваг:
- швидке налаштування;
- низькі витрати;
- можливість створення резервних копій у локальній мережі;
- спілкування з користувачем, наприклад, через SMS;
- простий обмін файлами;
- синхронізація даних між робочими станціями або смартфонами;
- простий веб-хостинг.
Віртуальний сервер
Вища ефективність, більша безпека, виділена IP-адреса — і це ще не всі переваги VPS-серверів. Орендовані віртуальні виділені сервери відрізняються від власних серверів тим, що витрати на обслуговування та керування пристроєм несе хостингова компанія, наприклад XServer.
Таким чином, немає потреби обслуговувати, оновлювати або оплачувати рахунки за електроенергію. У цьому випадку клієнт сплачує фіксовану суму за «фрагмент» сервера, відокремлений від фізичного виділеного сервера.
Такі рішення ідеально підходять для:
- розширеного веб-хостингу, що потребує, наприклад, встановлення додаткових PHP-модулів;
- встановлення програмного забезпечення, а не лише веб-хостингу;
- розробки власних застосунків і скриптів;
- доступу до команд SSH;
- більшої кількості відвідувачів вебсайту або облікових записів електронної пошти.
Навіть дешевий VPS буде кращим рішенням, ніж дорогий NAS-сервер, і пропонує значно більшу функціональність завдяки спеціальному ПЗ для керування.
Віртуальний сервер створюється шляхом встановлення та подальшого розподілу фізичних машин (наприклад, серверів Supermicro) на віртуальні одиниці.
Для більшості користувачів таке рішення буде практично не відрізнити від виділеного сервера. Крім того, воно має значно нижчу ціну та порівнянні параметри безпеки. Проте це не бездоганний варіант.
Розширене налаштування вимагає певного досвіду адміністрування серверів і передбачає додаткові витрати на обслуговування. Навіть найкращий Supermicro-сервер, на якому створено багато віртуальних серверів, може вийти з ладу — хоча таке трапляється рідко, потрібно враховувати можливий час простою, поки хостингова компанія не проведе ремонт.
Хмарний віртуальний сервер
Наостанок варто розглянути варіант, що останніми роками набирає все більшої популярності. Люди, які шукають найкращий хостинг, часто зупиняють вибір на хмарному сервісі. Такі послуги використовують обчислювальні центри, а також середні та великі компанії в сфері електронної комерції.
Варто пояснити, що у випадку з хостинговими послугами термін «хмара» означає тип інфраструктури, яка пропонує віртуальні ресурси з вищою продуктивністю, ніж VPS-сервери.
На відміну від останніх, хмарні ресурси та параметри дуже легко масштабуються, оскільки використовують не один конкретний сервер, а багато машин одночасно.
Коли ресурси, необхідні для роботи, вичерпуються, завдяки технології автомасштабування їх можна легко збільшити без втручання сервісного спеціаліста. Навіть у разі збою сервіс або сайт залишаються активними та доступними завдяки автоматичному перенесенню файлів.
Підсумок
Для невеликих потреб вдома або в малому офісі найкращим варіантом є власний сервер — він гарантує миттєвий доступ і не вимагає спеціальних технічних знань для адміністрування.
VPS-сервери мають кращі параметри безпеки й роблять вас незалежними від інших сайтів (як у випадку віртуального хостингу), але це означає вищі витрати.
Хмара, у свою чергу, пропонує найвищу доступність і конфіденційність (особливо у випадку гібридних або приватних сервісів), а також необмежену масштабованість, проте вимагає від користувача високих компетенцій в адмініструванні всієї інфраструктури.