п’ятниця , 25.04.2025

Програма єОселя розширюється: чи стане більше доступних іпотек для українців?

У Верховній Раді повідомили, що компанія, яка реалізує програму пільгового житлового кредитування єОселя, невдовзі отримає додаткові фінансові ресурси.

єОселя

Залучення коштів планують здійснити у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Центр громадського моніторингу та контролю дослідив, чи призведе це до зростання кількості виданих кредитів.

Плани на розширення програми

За словами голови парламентського комітету з питань держвлади, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, компанія “Укрфінжитло”, яка реалізує програму єОселя, планує пройти процес докапіталізації. Для цього планується залучення коштів завдяки тіснішій співпраці з такими структурами, як Міжнародний валютний фонд. Шуляк зазначила, що після адаптації стратегії компанії до вимог міжнародних партнерів, відкриється можливість суттєво наростити масштаби кредитування.

Поточні результати

Наразі програма єОселя охоплює понад 90% ринку іпотечного кредитування в Україні. Попри війну, обсяги виданих позик зростають. Станом на квітень 2025 року “Укрфінжитло” надало майже 16,4 тисячі кредитів, загальна сума яких перевищує 27 мільярдів гривень. Лідерами за кількістю виданих кредитів є Київ та Київська область.

Хто може скористатися програмою?

Участь у програмі можуть брати повнолітні громадяни України, за умови, що на момент завершення виплати кредиту їм не виповниться 70 років. Основні вимоги до учасників:

  • стабільний дохід;

  • відсутність власного житла або наявність житла меншого за 52,5 м² + 21 м² на кожного члена сім’ї;

  • майно заявника розташоване в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території;

  • не перебувають у санкційних списках;

  • не беруть участі в інших державних програмах забезпечення житлом.

Для військовослужбовців, освітян, медиків та науковців передбачена пільгова ставка в 3% річних. Для внутрішньо переміщених осіб та тих, хто не має власного житла або володіє малометражним житлом — ставка становить 7%.

З 2024 року змінилось правило щодо віку житла, яке можна купити в кредит: тепер програма орієнтована переважно на новобудови не старші за три роки.

Можливості для переселенців

В уряді підкреслюють, що учасники програми єОселя можуть одночасно скористатися державною ініціативою єВідновлення, яка передбачає компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло. Зокрема, сертифікат єВідновлення дозволено використовувати як початковий внесок при оформленні іпотеки.

На відміну від інших категорій громадян, ВПО мають змогу придбати житло на вторинному ринку — навіть якщо будівлі до 10 років. Головна умова — наявність технічного звіту про відповідність об’єкта державним будівельним нормам.

Крім того, уряд планує знизити процентну ставку для переселенців з 7% до 3%, а також зменшити обов’язковий перший внесок — з 20% до 15%.

Читайте також –
Копійка відходить у минуле: Україна готується повернути шаг