середа , 04.12.2024

Без примирення з агресором: Верховна Рада посилила протидію домашньому насильству

Парламент вніс суттєві зміни до українського законодавства, щоб удосконалити механізми протидії домашньому насильству.

домашнє насильство

Зокрема, новий закон дозволить розлучатися подружжям, які мають дітей віком до одного року. Які ще зміни передбачає ухвалений депутатами документ, і як влада планує протидіяти насильству — розповість Центр громадського моніторингу та контролю.

Що змінили депутати

Раніше українське законодавство не дозволяло розлучатися парам під час вагітності дружини і в перший рік життя малюка. Натомість, Сімейний кодекс пропонував суду працювати у першу чергу над тим, щоби примирити подружжя. З цього правила був один-єдиний виняток — коли чоловік чи дружина вчиняли щодо одне одного або дитини кримінальне правопорушення.

Верховна Рада реформувала українське законодавство — привела його у відповідність до ратифікованої раніше Стамбульської конвенції з протидії домашньому насильству. Зміни, які внесли депутати, розширюють підстави для розлучення пар у перший рік життя дитини. Це стає можливим, якщо один із членів подружжя вчинив домашнє насильство щодо іншого. Крім цього, суди тепер не примирятимуть кривдника із постраждалим. У пояснювальній записці автори ініціативи наголошують — це не дасть агресору можливості уникнути відповідальності, примирившись зі своєю жертвою. 

Як протидіятимуть домашньому насильству

Ухвалений Верховною Радою закон вносить зміни не лише до Сімейного кодексу, а й до низки інших документів. Держава планує створити нові механізми запобігання насильству. Задля цього проводитиме освітні заходи і профілактичні програми. Також влада планує надавати постраждалим соціальні і психологічні послуги — йдеться про спеціалізовані служби підтримки і кол-центри. 

Повноваження влади щодо протидії домашньому насильству хочуть розмежувати. Зокрема, сільські та селищні ради отримають право створювати прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Також документ врегульовує повноваження органів місцевого самоврядування з питань усиновлення. 

Необхідність цих змін пояснює голова підкомітету ВР у справах сім’ї та дітей Тетяна Скрипка: “Це — не лише чіткий план дій і визначення відповідальних органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, а й можливість отримати негайну консультацію через кол-центри, можливість швидкого звернення до суду, задля негайного розірвання стосунків із кривдником”, — каже Скрипка.

Ситуація з домашнім насильством в Україні

В Офісі Генерального прокурора України відзначають, що кількість випадків домашнього насильства зростає. Порівняно з минулим роком їх побільшало на 80%. 

Кількість звернень чимала: лише у першій половині цього року, за даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, їх було 97 тисяч. Втім, кримінальних проваджень за фактами домашнього насильства значно менше: з початку року відкрили 8 185. У Генпрокуратурі взагалі кажуть, що постраждалими вважають лише 5 тисяч українців  — переважно жінок і дітей.

Де шукати підтримки

Домашнє насильство може бути не лише фізичним чи сексуальним, а й психологічним та економічним. І потерпати від нього можуть не лише подружжя, а й діти та літні люди. Звернутися по професійну допомогу можуть не тільки жертви, а й їхні близькі та свідки насильства. Для цього можна або зателефонувати до поліції або ж скористатися однією з наявних гарячих ліній. Їхній перелік наводить національна кампанія “Розірви коло”

Також підтримку та консультацію можна отримати на урядовій гарячій лінії  1547  або ж на Національній гарячій лінії з попередження домашнього насильства 116 123 чи 0 800 500 335. Всі дзвінки безкоштовні, можна звертатися анонімно, а фахівці готові допомагати цілодобово.

Спеціалізовані психологічні консультації та підтримку для чоловіків нададуть за номером 2345. Анонімно та цілодобово.

Безоплатну правову допомогу, консультацію та супровід професійних юристів та адвокатів можна отримати за номером 0 800 213 103.

Читайте також:
Вбивча швидкість: в Україні фіксують рекордну кількість порушень на дорогах