вівторок , 16.07.2024

На Прикарпатті медики долають сотні кілометрів, щоб вакцинувати мешканців віддалених сіл

В Івано-Франківській області як пілотні до реалізації проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» залучені Лисецька та Косівська територіальні громади.

На базі місцевих лікарень створені мобільні бригади з вакцинації, які від 3 лютого 2023 року відповідно до графіку (https://cutt.ly/M3YW4Ha) виїжджають до сіл громад та вакцинують місцеве населення, приділяючи особливу увагу групам ризику – людям похилого віку, маломобільним особам та організованим колективам.

Під час виїздів медики також проводять подворові обходи, що покращує показники вакцинації в розрізі бустерних доз, про важливість яких сільські мешканці часто забувають. Крім того, цей підхід допомагає «достукатись» навіть до тих, хто досі не отримав жодної дози протиковідної вакцини. Так, за статистикою проведених щеплень, третина всіх вакцинацій, зроблених в рамках проєкту в Косівській та Лисецькій громадах, – це перші дози.

Отже, від початку лютого в ході 12 виїздів до населених пунктів Косівської та Лисецької громади було зроблено:

383 щеплення проти COVID-19

З них 208 щеплень отримали люди віком 60 років і старше

116 осіб отримали свої перші щеплення і чекають на продовження вакцинації

Найчастіше пацієнти обирали вакцина Коронавак – нею було зроблено 298 щеплень.

Крім того, 52 особи були вакциновані бригадами від дифтерії та правця. Нагадаємо, що ці щеплення слід повторювати що десять років.

Також медики консультували та тестували бажаючих на небезпечні інфекції:

20 осіб – на ВІЛ

32 особи – на гепатит В

4 особи – на гепатит С

Зазначимо, що актуальність протиковідної вакцинації обумовлена даними захворюваності та смертності від COVID-19 в області. Тільки від початку року на Івано-Франківщині було офіційно підтверджено близько 3 тисяч випадків коронавірусної хвороби. 15 людей померли від ускладнень. У свою чергу, вакцинація мінімізує ризики важкого перебігу COVID-19 та смерті від ускладнень, тож мобільні медичні бригади з вакцинації та стаціонарні пункти щеплень продовжуватимуть свою роботу, а медики наголошуватимуть на необхідності вакцинуватися задля збереження життя та здоров’я.

Паралельно проводиться широка інформаційна кампанія та залучення до неї представників влади, медиків та освітян.

– За час проєкту відбулись зустрічі з представниками педагогічного складу в середніх навчальних закладах Лисецької та Косівської територіальних  громад, а саме: Лисецького, Старолисецького та Косівського ліцеїв, а також Стебницької гімназї. У заходах взяли участь 120 освітян, – розповідає Сергій Василишин, регіональний координатор проєкту від ГС «Коаліція за вакицнацію». – Працівники освіти отримали можливість швидко та безпечно вакцинуватися безпосередньо за місцем роботи, за сприяння мобільної медичної бригади.

Зазначимо, що інформаційну роботу в галузі вакцинопрофілактики в громадах проводять фахові спеціалісти:

– Стовбан Микола Петрович – регіональний координатор з питань антиковідної вакцинації, директор КНП «Обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради»;

– Томенко Світлана Іванівна – заступниця медичного директора з організації первинної медичної допомоги КНП «Косівська ЦРЛ».

– Тетяна Остапович – сімейний лікар КНП «Лисецька лікарня».

За час боротьби з пандемією COVID-19 в області вони накопичили значний досвід, вивчали іноземні та українські дані щодо особливостей хвороби, ефективності та безпеки вакцинації. Крім того, всі вказані експерти мають досвід лікуванням інфекційних захворювань, а також щодня мають справу з так званою рутинною вакцинацією, тобто щепленнями відповідно до Календаря вакцинації. Тож можуть фахово відповідати на запитання аудиторії, посилаючись на джерела інформації та актуальні дані.

Напрацювання експертів, досвід лікарів та озвучені потреби і проблеми громад в ході численних зустрічей та консультацій, які наразі тривають, ляжуть в основу Регіональної стратегії з імунізації, яка розрахована на період до 2030 року. Її глобальна місія – забезпечити досягнення колективного імунітету проти вакцинокерованих інфекцій, збільшення обізнаності населення про своє здоров’я та профілактику інфекційних хвороб, підвищення рівня знань медиків тощо.

____________________________

Проєкт «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» фінансується американським народом через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine) і виконується організацією Pact у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної  медицини та громадського здоров’я (Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH)), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейським інститутом політики громадського здоров’я – ЄІПГЗ та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерації охорони здоров’я Філадельфії, а також громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я України.

Читайте також:
Путівка в Моршин: особливості відпочинку, популярні готелі та санаторії