понеділок , 20.03.2023

На Прикарпатті кушнір реставрує старовинний одяг (ФОТО)

Кожна область України має свої автентичні надбання, культуру, славиться талановитими людьми. Так, у Івано-Франківській області є Коломийщина – своєрідний куточок України, який поєднав у собі Покуття та Гуцульщину.

Про це повідомляє “Галицький кореспондент”.

У селі Корнич, що неподалік від самого міста, проживає майстер з кушнірства Михайло Вінтонюк. Саме пан Михайло надає нове життя сімейним реліквіям, адже реставрує їх.

“Кушнір – давня та рідкісна професія, – розповів ”Галицькому кореспонденту” Михайло Вінтонюк. – Я реставрую старовинні кептарі та кожухи, створюю нові вироби за давніми зразками. Найстаріший кожушок, який мені довелося відреставрувати, мав 160 років. Часто люди просять повернути старим речем первинний вигляд. Я розумію замовників, бо для кожної родини ця річ безцінна, адже вона збереглася від діда-прадіда”.

Кушнір зізнався, що коли вперше багато років тому сам собі купив кептар на день народження на косівському базарі, то з гордістю згодом одягнув його на Великдень до церкви. Чоловік каже, що давно такі кептарі бачив на старовинних світлинах, де були зображені хлопці-опришки. А коли й сам одягнув його, то старші бабусі прихвалювали його образ, казали, що він гарно одягнувся у прадавнє.

Той перший кептар і став поштовхом до подальшої праці майстра над старовинним одягом.

Про коломийського майстра-кушніра чули і у сусідніх областях. За допомогою раніше звертався приватний колекціонер, який придбав кептарі з легендарного фільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків”. Саме 2 кептарі, в які були одягнені мама Івана Палійчука та Палагна відреставрував саме п. Михайло.

Вдалося кушніру за допомогою світлини максимально відтворити і весільний стрій молодят ХІХ століття. Михайлові потрапило до рук фото 1933 року, на якому були зображені знані кушніри Софія та Михайло Гнатюки з села Королівка (Коломийщина). Вінок нареченої виготовила племінниця п. Михайла – Надія Вінтонюк. Приміряла образ і робила фотосесію для проєкту “Відродження” етно-співачка, фіналіст проєкту “Голос країни” Іванка Червінська.

Нещодавно майстер провів виставку своїх робіт, а зібрані кошти віддав на потреби ЗСУ.

“Я тішуся, що за допомогою речей допомагаю людям відчути зв’язок поколінь, – каже Вінтонюк. – Кушнірство, то мистецтво, то генетичний код нації. А наша культура багата і різноманітна. Щоб себе ідентифікувати – мусимо зберегти все, що пов’язано з предками”.

Читайте також:
У Ковелі п’яний водій за кермом позашляховика збив двох неповнолітніх дівчат (ФОТО)

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*