Одне з наймальовничіших міст Івано-Франківщини щороку приймає понад сто тисяч туристів. Усе – через історичну цінність та кілька курортів.
Попри це мало хто може похвалитися обширними знаннями про цей мальовничий куточок. Тому, аби виправити ситуацію, пропоную ряд цікавих фактів.
Отже, поїхали:
- Косів – офіційно історичне місто-курорт. Це затверджено на законодавчому рівні. Так, значення історичного місто отримало в 2001-му році, а курортного – в 2004-му. Обидва статуси збережені до сьогодні.
- Місто прозване неофіційною столицею кераміки, яку тут виготовляють понад тисячоліття. Деякі стилі збереглися ще з Середньовіччя. На Косівщині можна не тільки купити неймовірної краси вироби, але й навчитися їх виготовляти. Для туристів тут проводить інтенсивні одноденні майстер-класи.
- Оскільки Косів розташований у самому центрі Гуцульщини, ще один статус неофіційної столиці пов’язаний з життям та діяльністю Олекси Довбуша. Тут про знаного опришка розкажуть ледь не в кожній хаті. А зв’язок з повстанським рухом можна побачити в музеях, бібліотеках й просто посеред вулиці.
- Наймальовничіша природа. Косів приваблює туристів прекрасними краєвидами гір та водограїв. Тільки уявіть, на околицях міста останніх є аж три: Косівський Гук, Шепітський Гук та Сикавка. А в радіусі 20 км – ще понад десяток водограїв.
- Столиця японського кінематографа. Саме у Косові знімали фільм відомого режисера країни східного сонця Чжан Імоу «Будинок літаючих кинджалів».
- У Косові є три музеї, які охоплюють всю творчість Гуцульщини та Прикарпаття. Це: Музей народної творчості Михайла Струтинського, Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини та Музей визвольних змагань Прикарпатського краю.
- Косівщина – єдине місце в Україні, де росте чорна альпійська сосна.
- Тут є одна з двох в Європі скель з піску. Її особливість полягає у штучному створенню. А саме – пресуванню піску під великим тиском. Завдяки цьому скеля не руйнується та не піддається зовнішнім факторам впливу.
- Про Косів є понад сотня легенд. Деяких з них тісно переплітаються з історією міста. Інколи настільки, що важко розібрати, де правда, а де вигадка. Чи не найпопулярнішою є легенда про неземні скарби, знайдені в підземеллях Замкової гори. Офіційного підтвердження цьому немає, власне, як і спростування. Проте місцеві мешканці досі вірять, що в підземеллях можна знайти золото татар, турків, євреїв і навіть опришок.
- Джерело сили, енергії та вічної молодості. Йдеться про струмок води, який здатен творити дива. І це не вигадки чи легенди. Річ у тім, що в Косові є сірководневе джерело, яке використовують в лікуванні різних хвороб. З ним пов’язана легенда. А саме: у джерелі колись жив злий дух Щезник, який наводив на людей різні слабості. Коли жителям набридло це терпіти, вони молитвами та посвятою вигнали негідника. А щоб той знову не посилився в джерелі, збудували капличку, яка стоїть досі.
До слова, попри всю популярність, Косів – доволі демократичне в плані цін місто.
Про це і не тільки читайте лише в Панорамі Прикарпаття!
Підготувала Христина СЛОТА
Перепрошую, але, попри участь японського актора, «Будинок літаючих кинджалів» – китайський фільм про Китай.