понеділок , 08.08.2022

Бензин в Україні дешевшає: яких цін чекати водіям на АЗС в листопаді

Після різкого подорожчання бензину у вересні ціни на пальне пішли вниз

Заправити повний бак А-95+ в Україні стало на сім гривень дешевше, ніж на початку жовтня. Через те, що АЗС поспішно підняли ціни на пальне у вересні, протягом жовтня вони знизилися, пише газета “Сьогодні”.

У листопаді бензин може стати ще трохи дешевше, але є ризики для тих, хто заправляється автогазом, зазначають експерти.

Яких цін на бензин чекати в листопаді і як вартість палива впливає на проїзд в громадському транспорті?

Ціни на бензин наразі стабілізувалися

Бензин став дешевше, ніж у вересні. Нагадаємо, за перший місяць осені бензин подорожчав майже на три гривні. Всі очікували подальшого зростання цін на нафту в світі і ще більшого падіння української національної валюти, але цього не сталося.

Протягом жовтня ф’ючерси на поставку нафти марки Brent в листопаді впали на 12%, а гривня зміцнилася 0,4%, що зменшило девальваційні очікування і стабілізувало ціни. Тому підвищення цін на заправках виявилося поспішним, пояснює Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій:

“АЗС підняли ціни занадто швидко, тому в жовтні знизили їх приблизно на 50 копійок. Нафта подешевшала на кілька доларів, але зберігаються ризики від введення США санкцій проти Ірану, відповідно, ситуація може розгорнутися у зворотний бік і нафта знову подорожчати”.

Оскільки котирування на нафту пішли вниз, оптові ціни на нафтопродукти вже другий тиждень знижуються, говорить Олександр Сіренко, аналітик UPECO. Однак наразі зберігається висока ціна на дизпаливо. За словами експерта, незабаром слідом за бензином вниз піде ціна і на ДП.

“Справа в тому, що на додачу до високих цін на нафтопродукти у вересні-жовтні додалася і проблема з відвантаженням дизпалива, що призвело до його дефіциту. Зараз ситуація дозволяється, є поставки з інших напрямків, зокрема морем зайшли два танкери. Тому слідом за бензином підуть ціни і на дизельне паливо”, – зазначає Сіренко.

З автогазом можуть виникнути невеликі проблеми. Росія зменшила поставки до Білорусі, яка перепродавала скраплений газ до України. Як це позначиться на українському ринку, наразі складно передбачити, говорить Сіренко. Ще минулого року Росія була єдиним постачальником ресурсу в Україні. Коли РФ обмежила поставки, цим скористалася Білорусь, яка отримує дешеві нафтопродукти з Росії, і почала продавати їх в Україні. Росії це не сподобалося, і вона, в свою чергу, скоротила поставки до Білорусі. Однак зараз Білорусь і Росія не єдині постачальники нафтопродуктів і скрапленого газу, тому ризики мінімальні.

“Треба подивитися на ситуацію протягом двох тижнів; наразі незрозуміло, як обмеження для Білорусі впливатимуть на Україну. Зараз ми бачимо, що ціни в роздробі йдуть вгору, хоча до понеділка все може помінятися, оскільки цього тижня відбулися два аукціони і ціни в опті знижуються”, – додає Сіренко.

Основним фактором на ринку нафтопродуктів України в листопаді в умовах зниження ціни нафти і зміцнення гривні буде попит. Якщо продажі зростатимуть, то АЗС не поспішатимуть знижувати ціни і втрачати свій дохід, каже Вадим Бардась, інвестаналітик European Analytical Centre.

Однак, якщо споживання знизиться або стабілізується, можна очікувати поступового перегляду цінників на користь споживачів.

“Найімовірнішим варіантом буде поступове зниження цін на 3-4% на початку окремими власниками АЗС з метою залучення нових клієнтів і перерозподілу ринку, а потім і по ринку в цілому”, – зазначає експерт.

Як подорожчання бензину впливає на вартість проїзду

У собівартості квитка на громадський транспорт до 30% становить паливо, каже Ярослав Пилипчук, експерт з економічного аналізу та транспортну інфраструктуру Українського інституту майбутнього. Близько 25-30% – це зарплата, далі йдуть знос і амортизація самого транспортного засобу. Є ще й адміністративні витрати. Тому, коли ціни на паливо підвищуються, це впливає на рентабельність перевізників – і тоді вони дають сигнал, що час підвищувати вартість проїзду.

Але потрібно додати, що вартість проїзду регулюється місцевою владою.Наприклад, в містах місцевих рад проводять конкурси серед перевізників, і один з критеріїв – ціна квитка. Хто вигідніший – з тими і підписують договори. Такий самий стан справ з міжобласними автобусами, тільки тоді цим займається обласна влада. І вона ж повинна узгодити будь-яке підвищення вартості квитка.

“Але є ще момент: наскільки ринково в Україні формуються ціни на бензин? Тому що АЗС закладають у вартість пального і валютні ризики, і ризики, що ціна на нафту може підвищитися. Якщо цього не стається, то вигода від закладених ризиків йде в прибуток. Від цього страждають і водії, і перевізники”, – зазначає експерт.

А ось таксі не залежать від рішень місцевої влади. Бензин впливає на вартість поїздки буквально до копійки. Вартість поїздки автоматично розраховує програма, але вона не відстежує вартість бензину. Як тільки водій бачить, що ціна на бензин змінилася, він вносить нову ціну в програму, пояснює Олександр Дяченко, прес-секретар Асоціації відповідальних перевізників. Але це не основний показник ціни поїздки. Для таксі тариф плаваючий, він залежить від багатьох факторів, в тому числі ситуації на дорогах і попиту.

“При зміні вартості палива на 5-10% все-одно вартість може бути нижче, якщо їздити в правильний час. Якщо викликати таксі, коли дороги не завантажені, то вартість буде нижче, якщо бензин в ціні не змінився, а машина виїжджає на годину пік, вартість буде вище”, – зазначає Дяченко.

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*