Синод Вселенського патріархату прийняв рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні.
Відповідне рішення затверджено Синодом 11 жовтня у Стамбулі, повідомляє Укрінформ.
«Поновити рішення, прийняте раніше Вселенським патріархатом, щодо дарування автокефалії церкві в Україні», – йдеться в рішенні, підписи під яким поставили 12 членів Синоду та Вселенський патріарх Варфоломій.
Рішення зачитав митрополит Франції Еммануїл Галльський.
Також, згідно з документом, Синод задовольнив прохання патріарха Філарета і визнав главу УПЦ Київського патріархату канонічним ієрархом православної церкви.
У канонічному статусі відновлено й главу Української автокефальної православної церкви Макарія.
«Прийняти апеляцію Філарета Денисенка, Макарія Малетіча та їхніх послідовників, які опинилися в схизмі (церковне розділення – ред.) не через догматичні причини», – йдеться в рішенні.
Крім того, Синод визнав незаконною анексію Київської митрополії Москвою у 1686 році.
«Скасувати юридичну силу синодального листа від 1686 року, затвердженого в умовах певного часу, який гарантував права виключно через ікономію (церковна поблажливість – ред.) до патріарха Московського призначати митрополита Київського… зобов’язуючи його згадувати Вселенського патріарха як першого ієрарха під час будь-яких святкувань, оголошень та підтвердження його канонічної залежності від Матері-Церкви Константинополя», – йдеться в документі.
Члени Синоду закликали всі залучені сторони уникати виникнення конфліктних ситуацій.
«Апелюємо до всіх залучених сторін уникати зазіхання на церкви, монастирі та інше майно, уникаючи так само будь-яких актів насильства та помсти заради збереження миру та любові у Христі», – йдеться в останньому пункті офіційної заяви Синоду, оголошеної митрополитом Еммануїлом.
Як повідомлялося, Синод Вселенського патріархату проходив три дні – з 9 до 11 жовтня – у Стамбулі. У середу та четвер Синод заслуховував доповідь екзархів Даниїла Памфилійського із США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади за результатами візиту в Україну.
Верховна Рада України 19 квітня підтримала звернення Президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію. Цю ідею також підтримало і керівництво Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
У рамках підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами у Києві архієпископа Даниїла Памфилійського із США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Як раніше пояснював речник УПЦ КП Євстратій Зоря, після рішення Синоду Вселенського патріархату щодо надання Томосу про автокефалію буде скликано у Києві Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об’єднання, утворивши єдину помісну УПЦ, та обере її предстоятеля.
Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томоса як документа (грамоти).