Виїзну консультативну зустріч із представниками виконавчого комітету і депутатського корпусу Рожнятівської селищної ради 12 червня провів Івано-Франківський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки U–LEAD.
Згідно Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад області, Рожнятівська ОТГ має об’єднати 15 сільських рад та 22 населених пункти, повідомляють у прес-службі Івано-Франківської ОДА.
На зустрічі йшлося, насамперед, про фінансові аспекти об’єднання і спроможність громади з центром у селищі Рожнятів. Директор ІФ ЦРМС Руслан Панасюк наголосив, що об’єднана громада за своїми повноваженнями прирівнюється до районного центру.
22 сфери управління фактично перебирає громада – це освіта, медицина, культура, безпека, земля, адміністративні повноваження, фінанси та регіональний розвиток.
На виконання цих повноважень передаються і фінанси, якими раніше розпоряджався районний бюджет. Зараз це шість податків, які зараховуються до місцевого бюджету, а в умовах ОТГ 46 податків і зборів залишається в бюджеті громади.
Якщо сьогодні бюджети сільських рад, які мають увійти до громади, сумарно складають 16,4 млн грн, то зі створенням ОТГ Рожнятівська громада за попередніми розрахунками матиме бюджет у 183 мільйони гривень.
З них 49 мільйонів – власні надходження, решта – це базова дотація, освітня та медична субвенція, які напряму надходитимуть у бюджет громади.
У свою чергу радник з питань децентралізації ІФ ЦРМС Максим Чопей додав, що істотною підтримкою для новостворених громад є інфраструктурна субвенція.
За три роки реформи децентралізації Рожнятівська ОТГ, фактично, втратила близько 38 мільйонів гривень цих коштів. Адже цей вид державної підтримки надається лише на розвиток об’єднаних територіальних громад.
Аналогічний захід 13 червня відбувся в селищі Лисець Тисменицького району. У Лисецьку ОТГ мають увійти шість населених пунктів: Лисець (який має стати адміністративним центром громади), Старий Лисець, Стебник, Посіч, Радча та Драгомирчани.
Присутнім було доведено щодо змін у законодавстві, згідно яких вони мають можливість об’єднуватися в територіальну громаду за формулою 50%+1, так і приєднатися до міста обласного значення.
Лисецька ОТГ відповідає Методиці формування спроможних територіальних громад, тому має всі можливості для існування.
Доходи на одного мешканця прогнозують на рівні 1700 гривень, що вище, ніж в середньому по області. А прогнозований бюджет майбутньої Лисецької ОТГ складе близько 60 мільйонів гривень.
Із роз’ясненнями реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, формування джерел наповнення місцевих бюджетів на зустрічах виступив радник голови обласної державної адміністрації Валерій Крецул. Наступним кором мають бути громадські слухання.