вівторок , 05.07.2022

На Прикарпатті відновили повстанську криївку, в якій загинула пара закоханих (ФОТО)

20 травня, в урочищі “Плаєк” біля села Гриньків Рожнятівського району, відбудеться урочисте відкриття відновленої повстанської криївки.

71 рік тому тому тут загинуло дев’ятеро підпільників. Початок відкриття — о 12.00, повідомив у соцмережі Олег Шкіль.

Як повідомляли “Вікна”, восени 1947 року в урочищі «Плаєк» поблизу села Гриньків Рожнятівського району в бункері перебували десять повстанців. Вони готувалися зимувати там.

Повстанці не думали, що хтось може їх зрадити. Та зрадник з села Ясень показав місце, де знаходиться бункер.

Раненько 5 листопада 1947 року енкаведисти з усіх боків обступили те місце і стали кричати: «Бандити, здавайтеся».

Через запасний вихід з бункера Юрів Василь «Грім» вистрілив і вбив одного енкаведиста. У той час повстанці вибігли з бункера і один з них кинув гранату, від якої загинув і сам повстанець і  енкаведист.

Осадчук Ярослав  «Хмара» побіг до річки Лімниці. Вже хотів її переходити, але на іншому боці побачив енкаведистів. Щоб не потрапити ворогам живим у руки, він підірвав себе гранатою. Загинув біля теперішньої могили Січовим Стрільцям.

Юрів Параска тікала  в напрямку села Гриньків, та ворожа куля її наздогнала. Вона впала на городі між деревами за сто метів від місця загибелі Ярослава. Ярослав і Параска зустрічалися і хотіли одружитися.

Хоч як повстанці відбивалися, дев’ятеро з них були вбиті в цьому нерівному бою. Зміг врятуватися лише  Гелетій Леон.

Поранений, він ледве добрався до лісосіки і впав непритомний. Лісоруби перенесли його в надійне місце, прикрили смерековим гіллям, а ввечері допомогли перебратися на хутір Бабське до своїх родичів.

Там йому перев’язали рану і через кілька днів він пішов у село Завій і ще три роки воював проти загарбників. Гелетій Леон «Тиса» разом зі своїм товаришем загинули в 1950 році в лісі коло села Сливки.

Енкаведисти привезли вбитих повстанців до Перегінська. Серед них було вісім чоловіків і одна дівчина. Вбиті лежали на території колишньої тюрми НКВС.

Для впізнання вбитих повстанців людей зганяли з багатьох сіл – Гринькова, Ясеня, Вільхівки, Перегінська. Вбиті повстанці лежали у Перегінську два дні. На третій день тіла вбитих були викрадені.

Знайшлися сміливці, які підпоїли вартових і вночі, коли ті лягли відпочити, вивезли вбитих на двох возах.

Щоб колеса по дорозі не стукотіли, їх обмотали ганчір’ям і повісмом. Вбитих повстанців привезли на горішній цвинтар у Перегінську і поховали в Братській могилі.

Місцезнаходження криївки було відоме, мабуть, кожному у Гринькові, оскільки розташована вона недалеко від села. Братство УПА разом з Осмолодським лісгоспом вирішило її відновити.

 

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*