п’ятниця , 01.07.2022

“Ми ледь не загинули”,- мандрівниця та гід розповіли про туристів накритих у Карпатах лавиною

20 січня група із семи туристів із Києва натрапила на лавину та їх знесло схилом.

Учасниця походу вирішила розповісти про події того дня, адже все могло закінчитися трагічно. Своє ім’я жінка не називає, щоб не переймалися її рідні.

Для мандрівки Чорногірським Хребтом туристи обрали гіда на одному з сайтів, який викликав довіру, пише Галка. Через погану погоду їм довелося перебувати в обсерваторії на горі Піп Іван, де знаходиться база рятувальників. На третій день погода покращилася і група, на чолі з гідом, вирушили до озера Несамовитого.

«Потім з’ясувалося, що рятувальники попередили нашого гіда, що є велика небезпека сходження лавини. Був третій ступінь небезпеки, а він нам про це не сказав. Ми пішли. Біля озера спускалися неправильно, бо там був сніговий кулуар, не можна було йти. Але він нас туди повів», – розповідає вона.

Мандрівники планували переночувати біля Несамовитого, але навколо були дуже засніжені гори, був небезпечний масив снігу. Люди зрозуміли, що їх може накрити, тому вирішили гіда не слухати та завершувати похід. На шляху була крута гора висотою приблизно 100 метрів, саме там зійшла лавина.

«Я не можу сказати, чи вона була велика. Здалось, що ні, бо нас вже б не дістали. Мене і ще одну людину накрило з головою, нас відкопували, а інших трохи присипало і вони самостійно виповзли», – пригадує жінка.

Туристи спустилися трохи нижче та зателефонували до рятувальників, хоча гід радив цього не робити, бо, за його словами, знає як правильно звідти вийти. Він повертався на ту гору та відкопав спорядження. Без палиць та снігоступів було б важко дійти. З допомогою порад рятувальників та GPS-навігаторів люди дійшли до бази «Заросляк».

«Рятувальники були в шоці, коли почули де і як ми йшли. Я бачила інформацію, що нас знесло лавиною, а нас накрило. Ми ледь не загинули, нас відкопували. Я рада, що жива і ніхто не травмований. Я вважаю, що у мене 20 січня другий день народження», – додала мандрівниця.

Туристка застерігає інших людей, ретельно ставитися до вибору гідів. Краще звертатися тільки до альпіністських шкіл, організацій, де працюють не просто за гроші, а вважають цю справу сенсом життя.

«Наш гід виявився не професіоналом, а просто аматором. Він поставився до походу халатно, а ми через це ледь не загинули», – додала вона.

«Галка» також зв’язалася із гідом Володимиром Северином. За його словами, всі туристи чули про лавинну небезпеку, але все ж вирішили йти. Під час походу з’ясувалося, що у декого з групи були проблеми з колінами, а у чоловіка йшла кров з носа. Жінка, яка мала досвід мандрів у горах, не використала всі теплі речі, тому мерзла. Також була несприятлива погода.

“Я прийняв рішення спускатися в зону лісу для ночівлі. Підійшовши до небезпечного схилу, наказав групі чекати мене, сам пішов вперед для оцінки можливості спуску. Спустившись метрів 20, я зрозумів, що спуск ризикований… В цей момент хтось з’їхав по схилу, за нею її хлопець , а потім їх друг. Піднятися у них змоги уже не було. В даній ситуації довелося продовжити спуск усієї групи”, – пригадує чоловік.

За словами пана Володимира, тоді трьох людей збила лавина. Мандрівників відкопали, гід знайшов спорядження та вирушили далі.

“Уся група була не ушкоджена! Окрім паніки. Продовжуючи маршрут, група перестала мене слухати, хотіли йти у зовсім іншому напрямку. Там теж є стежка на навігаторі та вона йде по відкритому схилі траверсом. У небезпечних місцях, де наказував йти по одному, також часто відмовлялися це робити ( особливо пари)”, – пояснює Северин.

До слова, про лавину рятувальникам  повідомила одна з учасниць походу, тому гід не знає, про що вони говорили. Сам не бачив потреби у допомозі, оскільки знає маршрут.

“Для себе зрозумів, що подібні походи я більше не хочу водити людей, оскільки туди часто потрапляють люди не готові до подібного рівня труднощів та відсутність екіпіровки”, – прокоментував він.

Управління ДСНС в Івано-Франківській області звертається до туристів, які відпочивають у горах, суворо дотримуватися правил безпеки, обов’язково реєструватися та проходити інструктаж у гірських рятувальників, погоджувати з ними маршрути походів, періодично підтримувати зв`язок та у жодному разі не йти в гори за погіршення погодних умов і поганої видимості. Любителям гірських подорожей слід подбати про безпеку свого життя – це найкраща запорука того, що з вами нічого не станеться.

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*